Vaiku ugdymas

Vaikų ugdymas yra plati sąvoka, apimanti daugybę gyvenimiškų sričių, viena jų – pinigai. Norime, kad mūsų vaikai būtų finansiškai nepriklausomi ir mokėtų naudotis pinigais, tačiau nieko nedarome, kad taip atsitiktų. Juk vaikus mokyti, kaip elgtis su pinigais, reikia nuo pat mažens, vos tik jie išmoksta skaičiuoti iki dvidešimties. Vaiko ugdymas finansų klausimais yra būtinas, jei norime užauginti laimingą vaiką. Knyga “Tėvai, vaikai ir pinigai” yra savotiškas vadovėlis, kuris pataria, kaip vaikai turėtų elgtis su pinigais, o taip pat ir kaip tėvai turėtų vaikus mokyti ir supažindinti su tokiais svarbiais gyvenime dalykais, kaip kišenpinigiai, taupymas, skolinimas, paskolos, baudos, atlyginimas, planavimas, investavimas ir t.t.

Spauskite    Užsakyti knygą  Knygos kaina tik 7eur.


7 dažniausios klaidos mokinant vaikus apie pinigus

1. Nekaltas melas, kai vaikas prašo pinigų

Sakoma, kad statistinis vaikas per dieną ko nors paprašo daugiau nei 100 kartų! Mes, tėvai, norime, kad šis verkšlenimas baigtųsi, todėl dažnai išsisukinėjame sakydami „neturiu su savim tiek pinigų“ arba „mums tai per brangu“. Jei jums pasiseks, vaikas bent trumpam paliks jus ramybėje, tačiau visą laiką taip išsisukinėti nepavyks. Atviras, nuoširdus pokalbis duos kur kas geresnių rezultatų. Mėginkite pasakyti, pavyzdžiui, „galiu tai nupirkti, bet šis daiktas nevertas tokios kainos“. Paaiškinimas, kodėl neperkate vieno ar kito daikto, padės vaikui įvertinti savo norus ir mokins būti sąmoningu pirkėju.

2. Per mažai kalbama apie pinigus

Visuomenė jau suprato, kad vengdami "sunkių" temų, pvz., apie seksą ar narkotikus, dažnai galima sulaukti neigiamų pasekmių. Tas pat ir su pinigais. Jei pokalbius, kaip ir kitą vaikų ugdymą, apie pinigus pradėsite anksti ir kalbėsite vaiko amžiui tinkamu būdu, padėsite vaikui pasiruošti protingai valdyti savo finansus. Jei tylėsite, rizikuosite, kad vaikas ateityje pasiduos draugų švaistūnų įtakai arba darys brangiai kainuojančias finansines klaidas.  

3. Vaikų skolų dengimas

Vienas pagrindinių dalykų, kuriuos reikia suprasti, kad gerai valdytum finansus - pinigų kiekis yra ribotas. Kad ir kuo būtume, mūsų norai visada pralenkia mūsų galimybes. Tad reikia išmokti gyventi neperžengiant galimybių. Geras biudžeto sudarymas yra svarbu, ypač vaikams augant, nes tuomet didėja ir jų išlaidos. Kai jūsų vaikas suklups (o taip tikrai atsitiks) ir išsvaistys savo biudžetą, neduokite jam daugiau. Jei jūs jiems padėsite vieną kartą, rizikuosite, kad taip atsitiks ir ateityje, o jūsų vaikas nesupras, kad negalima išleisti daugiau nei yra.

4. Stovėjimas vaikui už nugaros

Būti tėvais nėra lengva. Savo vaikams norime visko, kas geriausia. Reikia būti kantriems ir ramiems, kai matome juos klystančius. Bet klaidos su pinigais, kol sumos dar nėra didelės, yra būtinos, kad susiformuotų finansų valdymo įgūdžiai. Vaikai mokosi. Jie išbando ir atsimena viską. Taigi, kai vaikas nori „iššvaistyti“ savo pinigus pigiam blizgučiui, leiskite jam tai padaryti. Tai atsipirks ateityje.

5. Vaikų svajonių atėmimas 

Vienas sunkiausių dalykų vaikams – atidėti pasitenkinimą vėlesniam laikui. Jie visko nori čia ir dabar. Jei jūsų vaikas pasakys jums, kad nori pirkti elektrinę gitarą, paskatinkite jį, net jei nemėgstate roko. Vaikai, kurie uoliai siekia svajonės, rodo brandos, ryžto, praktiškumo bruožus,  kurie jiems pravers ateityje. Vis paklausite vaiko, kaip jam sekasi siekti savo tikslo. Skatinkite juos galvoti, kaip tą tikslą būtų galima pasiekti greičiau. Ir padarykite šventę, kai svajonė bus išpildyta.  

6. Nevienodos tėvų pozicijos

Mūsų vaikai yra maži manipuliuojantys žmogeliukai. Jei jie suuos, kad vienas iš tėvų leidžia daugiau nei kitas, padarys bet ką, kad tik jiems patiems išeitų į naudą. Ir negalima jų dėl to kaltinti. Augimas nėra pats lengviausias užsiėmimas ir vaikai nori žinoti, kur yra ribos. Taigi, kai praisdeda piniginiai reikalai, tėvai turi būti vieningi. Ar vaikai su savo pinigais gali elgtis kaip jie patys nori? O ką daryti su senelės dovanomis?

7. Ilgai delsiama pradėti kalbą apie pinigus

Daug suaugusiųjų kalbas apie pinigus laiko varginančiomis, tad klaidingai mano, kad daro vaikams gera, apsaugodami juos nuo šių kalbų. Tiesa yra tokia – maži vaikai apie pinigus neturi jokios išankstinės nuomonės. Jie žiūrės į pinigus tiksliai pagal jų paskirtį – tai priemonė atsiskaityti už kitus daiktus. Nuo mažų dienų gerbti pinigus mokinami vaikai ateityje gebės sumaniau jais naudotis. Taigi, nesaugokite vaikų nuo kalbų apie pinigus – parodykite jiems teigiamą pinigų pusę ir pinigai nebus kančia jų gyvenime.

Parengta pagal parents.com

-------------------------------------------

Vaikų ugdymas finansų temomis - labai svarbi tėvų užduotis, bendrą išvadą priėjo finansų, vaiku ugdymo ir kiti specialistai knygos pristatymo renginio metu. Kviečiu paklausyti kiekvieno jų nuomonę ir patarimus, kodėl svarbu vaikus mokyti apie pinigus, kaip tai daryti, o ko vengti.

Norėdami pamatyti video, spauskite ant vardo esančią nuorodą: