Mūsų vaikų ateities pasisekimus, laimės ir laisvės galimybes nulems dabar suformuotos nuostatos, priimti sprendimai ir atlikti veiksmai. Turėdami reikalingų žinių, kaip formuoti ir lavinti vaikų finansinius įgūdžius, galime padėti jiems ateityje tapti finansiškai sėkmingais.
Dažniausiai tėvai užduoda DU klausimus: kada duoti pinigų vaikams ir kiek.
Vis dėlto svarbiausias klausimas, į kurį turėtų atsakyti sau tėveliai– KODĖL? Kokiu tikslu, ko siekiame ir ką pasiekiame duodami arba neduodami kišenpinigių savo vaikams? Juk net dviejų metų vaikui galime duoti saują monetų ar pundelį banknotų, tik vargu ar galime tikėtis sąmoningo finansų valdymo. Labai tikėtina, kad monetos net nespėjus apsižiūrėti keliaus į burną, o banknotai virs skuteliais greičiau nei sumirksėsime. Kita vertus, kai vaikui 12, 14 ar net 16, o mes vis dar manome, kad jam nereikia savų pinigų, nes visko turi ir VISKUO pasirūpiname mes, tėvai, gali sukurti puikias sąlygas rūpintis saviškiu iki pensijos.
Taigi, kodėl nuo pat mažens vaikui reikia suteikti galimybę gauti kišenpinigius?
Kišenpinigiai, kuriais mūsų nustatytose ir su vaikais aptartose ribose, gali disponuoti pats vaikas:
1. ugdo pasitikėjimą savimi;
2. skatina mąstyti;
3. padeda ir motyvuoja mokytis skaičiuoti;
4. moko planuoti;
5. ugdo savarankiškumą priimant sprendimus;
6. moko kantrybės…
Aišku, tam, kad efektas būtų toks, kokio norime, reikalingi metodai ir taisyklės.
Pirma taisyklė – vaikas gali turėti pinigų, kai juos pažįsta, moka skaičiuoti ir žino bazinius dalykus apie pinigų vertę (taigi čia atsakymas – KADA?).
Antra taisyklė – kartu su kišenpinigiais reikėtų perduoti ir dalį atsakomybės (o čia atsakymas –KIEK?).
Dažnai tėveliai sako – neturime pinigų, kad dar duotume ir vaikams. Tarsi reikėtų duoti papildomai. O ką, jeigu iš jau turimos pinigų sumos išskirtume pradžiai VIENĄ dalyką/sritį, už kurią mūsų vaikas jau pajėgus prisiimti atsakomybę. Pavyzdžiui, jeigu jūs perkate kažkokių „skanulių“ vaikams (ir sau), tai gal vaikas gali turėti savo „skanulių“ biudžetą ir už tai sumokėti pats.
DĖMESIO: taisyklės privalu laikytis abiems pusėms. Jei vaikas išleido savaitės (ar mėnesio) „skanulių“ sumą per vieną kartą, tai mūsų pareiga leisti išmokti pamoką ir nepirkti „skanulių“ iš bendro biudžeto.
Dalintis: